V pondělí, 21. června v 5:33 nastane Slunovrat, první letní den. V tento magický okamžik Slunce dosáhne nejsevernějšího bodu dráhy a čeká nás nejdelší den. Energie Slunce je nejvyšší a uloží se do bylinek, jejichž účinek se několikanásobně zesiluje. Byliny vytahují energii z kořenů do nadzemních částí. Nasbírejte si co nejvíce léčivek a nasušte si je i do zimních zásob. Nadzemní části léčivek je vhodné sbírat v poledne. Bylinka by měla být vždy suchá a nepoškozená.
Hojivé květy
-
Heřmánek pravý
Patří k základním bylinkám domácí přírodní medicíny, podporuje trávení a čistí tělo od choroboplodných zárodků. Mast z heřmánku hojí spáleniny od sluníčka, odřeniny, drobná poranění i vyrážky. Jeho sourozenec, Heřmánek římský, ulevuje od bolestivé menstruace. Podpořit jeho účinek můžete produkty z Kotvičníku zemního.
-
Černý bez
Dřevina, která má pozitivní účinek na plíce a průdušky. Je ideálním pomocníkem při nachlazení, pomáhá nejen tlumit kašel, ale i zmírnit horečku. Také podporuje pocení a tím čištění organismu. Rozpouští hleny a působí močopudně. Na pomoc si ho lze přivolat i při migrénách. Podporuje přirozenou obranyschopnost organismu, využít lze odvar z černého bezu v kombinaci s lehce stravitelnou Spirulinou.
Síla listů
-
Kopřiva dvoudomá palčivá
I když kopřivu lze sbírat mnohem dříve, v červnu mívá v listech největší obsah vitamínů, minerálů a chlorofylu. Odvar z kopřivy má nezastupitelné místo v péči o kůži a pokožku hlavy. Při mytí vlasů použijte váš oblíbený šampon, a nakonec si vlasy opláchněte odvarem. Kopřiva má také příznivé účinky na krev, kterou čistí a obohacuje o železo. Účinek kopřivy můžete podpořit zelenou Matchou, kterou používali už samurajové.
-
Bazalka pravá
Jedna z nejčastějších bylinek v zahrádkách či v domácích květináčích. Nejčastěji se používá jako koření, ale díky jejím vlastnostem patří do domácí lékárny. Tlumí bolest hlavy a zmírňuje stres, čímž přispívá k lepšímu spánku. Harmonizuje trávení, mírní křeče v břiše a nadýmání. V kombinaci s Ostropestřcem mariánským bude vaše trávení dokonalým orchestrem. Má také mírné antibiotické účinky.
-
Meduňka lékařská
Voňavá bylinka s příjemnou citronovou vůní a s chutí podobnou medu. Neroste volně v přírodě, ale je velmi snadná na pěstování. Je nazývaná elixírem života a uvolňuje psychiku po dni ve stresu. Zmírňuje pocity bušení srdce při neklidu, úzkosti a psychickém napětí. Čaj z meduňky s medem pomáhá při nespavosti. Dopřává úlevu při nevolnosti a bolesti hlavy v těhotenství. Ulevuje od záchvatů dávivého kašle a urychluje hojení oparu. Listy přikládáme přímo na opar. Psychickou pohodu nám společně s meduňkou podpoří zdravé mlsání, například ve formě Čokolády z Troubelic doplněnou o guaranu, chia semínka, nebo levanduli.
Energie natě
-
Mateřídouška obecná
Bylinka s typickou aromatickou vůní, která vábí hmyz. „Mateřský doušek“ podporuje duševní svěžest a navozuje pocit blaha. Používá se do polštářků pro klidný a myšlenkami nerušený spánek. Zmírňuje nervové podráždění u dětí i dospělých. Dodává energii a chuť do života. Vyzkoušejte si ráno dát místo kávy čaj z heřmánku a během dne Guaranu z Brazílie. Únava vymizí a vy si den užijete naplno.
-
Kontryhel obecný
Bylinka s vysokým obsahem tříslovin, kterou ocení především ženy. Ulevuje při dlouhé a silné menstruaci a při klimakterických potížích. Také napomáhá k prokrvení dělohy a tím k pravidelné menstruaci. Ženami velmi oblíbená je sedací koupel v odvaru z kontryhelu, která zmírňuje projevy při zánětlivých chorobách. Ženám se doporučuje koupel si preventivě dopřávat alespoň jednou měsíčně. Podpořit účinek lze výše zmíněným Kotvičníkem. Odvar se používá také k čištění a hojení krvácejících dásní a očních zánětech ve formě přikládání vatových tampónů na oční víčka.