Se stresem má zkušenost snad každý. Každého stresuje něco jiného. Někdo se cítí ve stresu každé ráno, kdy má vyrazit do práce, jiného naopak stresuje dlouhodobý pobyt doma například v průběhu nemoci. Přestože příčiny stresu jsou u každého jiné, jeho symptomy se u většiny lidí velmi podobají. Jde především o tělesné či duševní napětí, pocit nepohody a nepříjemného tlaku, jemuž je potřeba neustále čelit.
Kdy se nejčastěji setkáváme se stresem?
Stres se lidskému pokolení nevyhýbal nikdy. Snad jen v minulosti jsme jej nazývali jinak a považovali za něco jiného. Pokud se například v minulosti nebyl úrodný rok a hrozilo, že se nepodaří vytvořit dost zásob na zimu, lidé se obávali, zda přežijí až do jara a zákonitě se dostali do stresu. Jen to tak ještě nenazývali. Pojem stres je ryze moderním, označuje ale stále to samé. My už se dnes naštěstí nemusíme stresovat kvůli neúrodě. Žijeme v relativní hojnosti. Na druhou stranu na nás působí jiné stresory, které jsou neméně důležité. Závažné onemocnění, rozvod, potíže v zaměstnání anebo dokonce jeho ztráta se někdy týkaly každého z nás. Stresují nás ale i běžné věci jako například nedostatek financí, přemíra práce anebo potíže s bydlením.
Jak na stres reagujeme?
Reakce na stres jsou individuální. Liší se v závislosti na povaze člověka i jeho momentálním rozpoložení. Někdy je reakce přehnaná, jindy naopak nedostatečná anebo přiměřená situaci. V každém případě je na místě naučit se se stresem pracovat. Někomu pomáhá horká koupel, jiný se raději projde v přírodě anebo si přečte pár stránek zajímavé knížky. Čas, který ve stresujícím období věnujete sami sobě, se vám mnohonásobně vrátí. Opravdu důležité je ale zjistit, kde jsou kořeny vašeho stresu a působit na jeho příčinu.
Tip redakce: Rychlá první pomoc proti stresu je vana plná bylinek, kterou si opravdu užijete.
Co můžete dělat proti stresu?
Především si udržujte odstup od všeho, co se vám děje a snažte se na věci dívat s nadhledem. Na každý problém existuje řešení. V nejvíce stresujícím období můžete vaše tělo i mysl také vhodně podpořit bylinkami. Na celkové zklidnění velmi dobře působí Kozlík lékařský (Valeriana officinalis), který je mimo jiné také součástí valeriánských kapek po celá léta používaných při potížích s usínáním.
Náš tip: Uvařte si zklidňující čaj z kozlíku, který vás okamžitě zklidní. Stačí zalít 2 čajové lžičky sušené nati 250 ml horké vody a nechat louhovat 10 minut v zakryté nádobě.
Vsaďte na ajurvédu
Rozhodně nic nezkazíte ani Ashwagandhou, která je nazývána královnou ajurvédy. Jde o velmi silný přírodní adaptogen, který zřejmě dokáže snižovat hladinu stresového hormonu kortizolu. Využívají se z něho snad všechny jeho části od kořene po plod. Zejména usušený a na jemný prášek namletý plod Ašvagandy je možné konzumovat i v kapslích a mít jej tak k dispozici v průběhu celého dne. Proti stresu působí výborně také Rozchodnice růžová(Rhodiolarosea), jejíž účinky jsou známy již po tisíciletí. Jde opět o velmi silný adaptogen, který se používá na přirozenou podporu energie a vylepšení nálady. Pomáhá lépe se vypořádat s únavou a uleví od stresu. Velmi silným adaptogenem je také ženšen, kterému je přezdíváno kořen života. Ten nejenže zlepšuje sexuální funkce u mužů i u žen, navíc dokáže také pomoci se snadnějším navozením relaxace a uvolnění. Zbaví vás ale také neklidu a nervozity.
Mohlo by vás zajímat: Ženšen pravý neboli všehoj ženšenový. Co všechno tenhle pět tisíc let starý zázrak umí?
I bylinky ze zahrádky dokážou zázraky
Zklidňující a antistresové účinky má také meduňka či levandule. Výborná je ale i třezalka, která navíc působí antidepresivně. Dejte si ale pozor při její konzumaci na pobyt na prudkém slunci. Třezalka totiž způsobuje zvýšenou světlocitlivost.
Musíte vyzkoušet: Přidejte hrst voňavých sušených květů levandule do horké koupele a relaxujte.